Vltavín
 
Vltavín nebo-li moldavite patří do skupiny tektitů, impaktních skel, které lze nalézt jen na pár místech zeměkoule a Česká republika hraje v těchto lokalitách, bohatých na přírodní skla, nezastupitelnou roli. Dodnes není zcela jasný původ vltavínů. Vědci se domnívají, že původ vltavínů mohou být kousky meteoritu, který dopadl na území dnešního Bavorska v Německu před 14,5 mil. let, nebo to jsou části pozemských hornin, které se při tomto dopadu roztavily. Kráter, který dodnes navštěvují mnoho sběratelů a nadšenců vltavínů, se nazývá Ries a jedná se o místo, kam velký meteorit dopadl. Dopad byl tak velký a prudký, že roztavená hornina dopadla až na území jižních Čech a dále menší dopady na území Moravy nebo Chebské pánve. Jednalo se o tzv. vltavínový déšť, který dopadl na naše území a předpokládá se, že z původní 5mil. tun vltavínové hmoty je v ložiskách cca 1%, zbylá hmota se pod vysokým tlakem meteoritu ihned vypařila.
 
Chemické složení vltavínů je zhruba 80% SiO2 a 8-10% Al2O3 a další železité a jiné inkluze (FeO, MgO, CaO, Na2O, K2O a TiO2). Vltavíny - moldavity (název je odvozen z německého názvu pro Vltavu = Moldau), mají lahvově zelenou barvu od světlé po tmavou, na Moravě se nachází vltavíny v hnědém zbarvení. Povrch vltavínu tvoří vrásčitá struktura, která připomíná šumavské hvozdy či divokou panenskou přírodu. Tyto drahé kameny jsou vzhledem ke kyselosti půdy neustále omýlány, tvoří se tak tvary valounků a povrch není tolik reliéfní. Tento proces může vést k úplné destrukci drahého kamene. Nejvíce ceněné jsou vltavínové drahé kameny z lokality Besednice – Ježkovna, která je chráněnou přírodní památkou. Další známé vltavínové lokality jsou například Chlum nad Malší, Nesměň, Slavče, Dobrovská Lhotka, Dolní Lhotka, Koroseky atd. Další lokality podobných tektitů ve světě jsou pouze v malém rozsahu v Austrálii, tzv. australity, Číně nebo Thajsku, odkud pocházejí méně kvalitní kusy a navíc je zde velké riziko, že se bude jednat s největší pravděpodobností o padělky, nebo uměle vyrobené kameny z průmyslového skla. Tyto padělky se velmi špatně rozeznávají, neboť neexistuje rozdíl mezi přírodním a syntetickým sklem, nicméně pravý vltavín se dá určit laboratorně dle inertních plynů uvnitř bublinek ve vltavínu, které oproti ostatním drahým kamenům nejsou na závadu. Pravý vltavín je tektitové přírodní sklo a lze ho laboratorně poznat podle přítomnosti Lechaterieritu. Lechaterierit je přírodní čisté křemičité sklo. Toto sklo chybí ve všech vuklanických sklech. Pravost Vltavínů se zkoumá elektronovou mikroanalýzou. Nejznámějším badatelem v oboru vltavínů je prof. Bouška. Vltavín byl poprvé popsán již v roce 1788 jako tzv lahvový kámen od Týnu nad Vltavou.
 
Vltavíny jako drahé kameny jsou na stupnici tvrdosti drahých kamenů na 5tém místě, jsou poměrně měkké, dobře se zpracovávají především ve šperkařství a dobře se tyto drahé kameny brousí. Nicméně vltavíny nemají takový lesk a brilanci, jako podobně zelený turmalín Verdelit nebo chromdiopsyd. Zvláště kameny ve tvaru kapky je lepší nechat v přírodním tvaru, aby vynikl jejich unikátní přírodou vytvoření tvar a skulptace. Krásu každého drahého kamene poznáte teprve, když se podíváte dovnitř, konkrétně u vltavínu to platí dvojnásob. Na vltavíny je nejlepší pohled skrz něj, nejlépe proti světlu. Teprve při tomto pohledu vás vltavín uchvátí a vtáhne vás do tajemné zelené fantazie tohoto drahého kamenu. V esoterice nám vltavín pomáhá oprostit se od tíživých myšlenek, které spočívají až na dně či v hloubi naší duše a nevědomky nás tíží a svazují jako těžké okovy. Pomáhá nám oprostit se od těchto tíživých pout, které nám brání v pohybu i rozletu a umožňuje nám pocítit onu nespoutanou svobodu, kterou tolik každý z nás potřebuje ke svému životu i k tomu, aby si mohl uskutečňovat svoje sny a touhy. Tajemná zelená barva tohoto drahého kamenu v nás probouzí telepatické a jasnovidné schopnosti. Pokud tento dar máme v sobě, je pro nás vltavín tím pravým drahým kamenem, který nám ukáže správnou duchovní cestu. Tuto pomyslnou cestu vede pomocí pohledu do vlastního tajemného nitra. A tak jako se pomalu oprošťujeme od těžkých okovů, tak se zbavujeme i touhy mít a vlastnit, která je pro objevení vlastního já velkou překážkou. Největším působením je pro vltavín čakra srdce, ve které dokáže potlačit naše ego a očistit naši duši i tělo. Vltavín zbavuje toxických látek, posiluje imunitu a pomáhá při dýchacích problémech. Tak jako vltavín očišťuje naše tělo, je třeba i tento drahý kámen občas očistit od negativních energií a dát mu novou sílu. Vltavín je dobré opláchnout ve vlažné vodě (nesmí být horká) a nechat nabít slunečními paprsky na slunci nebo při svitu měsíce v úplňku.
 
Veškeré texty jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech a fotografií je bez souhlasu majitele zakázáno.