Tygří oko, Býčí a Sokolí
 
Tygří oko patří do velké skupiny drahých kamenů křemen, do které rovněž patří křišťál, citrín, záhněda, ametyst, růženín, tygří a sokolí oko. Tygří oko se vyskytuje ve zlatohnědé či žlutohnědé barvě, které příroda zbarvila pomocí oxidů železa a má nápadnou podobu oka tygra, odtud i název drahého kamene. Podobné zbarvení má i sokolí oko, které má spíše tóny do chladivé modré a tmavší barvy než tygří oko. Býčí oko je také podobné jako tygří, jen barevné tóny jsou spíše v červenohnědém zbarvení.
Zvláštní optický efekt vytvářející odlesky, které u těchto drahých kamenů vidíme, když s kamenem pohybujeme anebo na kámen dopadají rozdílné paprsky světla, vytváří vláknitá struktura křemene. Kámen není nijak drahý a efekt světelného lesku je opravdu výrazný, proto se tygří oko, býčí i sokolí oko často využívají ve šperkařství. Oproti jiným drahým kamenům se tygří, sokolí nebo býčí oko nebrousí do diamantových brusů či brusů s facetami, ale spíše do tvaru muglí nebo čočkovců. Při tomto výbrusu skvěle vynikne lesk drahých kamenů.
Klasická naleziště tygřího, býčího a sokolího oka jsou v Jihoafrické republice, odkud pochází opravdu krásné kameny, nebo v Namibii, Číně či USA. Často se spolu s tygřím okem vyskytuje v hornině hematit a jaspis. Spojením těchto druhů drahých kamenů vzniká tygří železo, spojením jaspisu, sokolího a tygřího oka vzniká kámen zvaný Pietersit.
 
Teplé barvy žluté, hnědé a červené v nás probouzejí aktivitu a živost. Stejně rak tomu je v u tygřího oka, Jeho zlatavý sametový lesk v neustálém pohybu nás učí optimistickému pohledu na svět a vitalitě. Světlo v drahém kameni zahání černé myšlenky a pocit bezvýchodnosti situace a zároveň nás učí samostatnému rozhodování v důležitých situacích. Díky těmto vlastnostem se tygří oko využívá v esoterických vědách k léčení duševních nemocí jako je paranoia nebo schizofrenie. V různých čakrách má tygří oko různý účinek. V oblasti břicha pomáhá tento drahý kámen při žloutence a nemoci jater, v oblasti krku klidní astma a dýchací potíže, v centru hlavy zase migrénu.
 
Namodralé tóny sokolího oka, jak již předurčuje název, se používá k zostření zraku a nejen toho který používáme k vidění, ale také k bystření smyslových vjemů. Vidíme věci bez příkras a zabarvení tak, jaké opravdu jsou. Pomáhá nám vidět pravdu i sami sebe a pomáhá nám vidět i naše, stále se opakující chyby, tak jako sokol vidí svoji slabiny své oběti. Ve fyzické rovině nás učí vnímat naše tělo i to, co se v našem těle děje.
 
Červenohnědé býčí oko je kamenem neutuchající živelné energie, která prostupuje celým organismem jako míza v kmeni a kořenech stromu. Aktivuje pohybové ústrojí a pomáhá zmírňovat křeče a svalová ústrojí.
Složením tygřího oka, jaspisu a hematitu vzniká tygří železo. Je to drahý kámen s opravdu silnou vibrací. Tato vibrace nám naprosto uklidní, duši a nenaruší ji ani nejnepříjemnější útoky okolního prostředí. Posiluje nejen psychickou ale také tělesnou obranyschopnost. Aktivuje játra, ledviny a celý trávicí systém.
 
Pietersit je neuvěřitelně zajímavým spojením tygřího oka a sokolího oka a tak jako se tyto kameny sjednotily v jeden celek, tak i nám pietersit přináší spojení těla i duše v jeden harmonický celek. Odstraňuje v našem těle psychice blokády a stabilizuje nepravidelný krevní oběh se kterým souvisí i změny tlaku, správná funkce srdce či motání hlavy.
 
Veškeré texty jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech a fotografií je bez souhlasu majitele zakázáno.