Turmalín
 
Turmalín je minerál se všemi barvami duhy. Do Evropy se dostal ze Srí Lanky v 18. stol. a jeho původní název Tura Mali znamená Kámen se smíšenými barvami. Barevná škála Turmalínu předčí všechny jiné drahé kameny. Často se nachází i krystaly tvořené ze dvou i více barevných odstínů, např. Turmalín meloun, který opravdu vypadá jako nakrojený vodní meloun. Často se u Turmalínu objevuje i dichroismus, tj. v různých úhlech pohledu má Turmalín různý barevný odstín. Nejintenzivnější barva Turmalínu bývá uprostřed krystalu.
Jednotlivé barevné odstíny Turmalínu mají různé názvy:
 
Rubelit - jasně červený až narůžovělý Turmalín. Vyskytuje převážně v Brazílii, na Madagaskaru, v Mosambiku, Nigérii, Pákistánu a obzvlášť krásné v USA. Rubelitová červeň vyznačuje svádění a touhu. Má okolo sebe velkou erotickou auru a žena, která jej nosí, má velkou chuť a radost ze života.
Indigolit - všechny odstíny modré. Modrý Turmalín vyzařuje čistotou a harmonií a činí nás klidnými, upřímnými a tolerantními. Nejznámější naleziště jsou v severní Brazílii, Nigérii, Afganistanu a Pákistánu.
Verdelit - zelený, někdy žlutozelený Turmalín. Tato smaragdově zelená barva je způsobená chromem a tyto turmalíny se také často nazývají Brazilské turmalíny. Tento název však neoznačuje původ kamene, ale pouze typickou smaragdově zelenou barvu. Verdelity s větší příměsí modré jsou nazývány Africké Turmalíny. Není vůbec lehké najít dva totožně barevné krystaly.
Dravit - žlutohnědé až oranžové zabarvení Turmalínu. Tento druh Turmalínu se často vyznačuje již zmíněným dichroismem. Pod různými úhly pohledu se barva kamene mění intenzitou nebo barevným odstínem
Skoryl - černý Turmalín. Má temně černou neprůhlednou varvu a často se pro svoji sílu a vyzařování používá v esoterice a alternativním léčitelství.
 
Paraiba - zářivá tyrkysová, fialová a modrá. Nově objevený a velice vzácný druh Turmalínu z Brazílie. Jasnou tyrkysovou barvu má na svědomí měď, která není přítomná v žádném jiném druhu Turmalínu. Dnes již jsou ložiska
Paraiba bohužel vytěžené a některá místa srovnána se zemí. Na trhu se již tyto kameny téměř nenachází a pokud ano, jejich cena stoupá do závratných výšin. Nově se objevují Turmalíny z Nigérie, avšak vědci se dohadují , zda se jedná o podobné ložisko jako v Brazílii či nikoliv.
Turmalín má pyro-elektrické vlastnosti. Když se krystal turmalínu zahřeje a nechá se vychladnout, má kladný elektrický náboj na jedné straně a záporný na druhé. Proto Turmalín zasazený do šperku vyžaduje častější čištění, neboť tímto nábojem přitahuje drobné prachové částice. Díky vysokému obsahu minerálů a dobré energetické vodivosti se Turmalín často využívá v léčitelství. Mají velice osvěžující a posilující účinky.
 
Veškeré texty jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech a fotografií je bez souhlasu majitele zakázáno.