Safír
 
V mýtech se říká, že nebe je jeden obrovský safír a uvnitř něho je Země. Není od věci barvy Safíru přirovnat k barvám oblohy, hluboká modrá večerní obloha, našedlé zimní ráno či jasný letní den. Tento druh korundu se nachází v barevném spektru včetně žluté, oranžové a fialové. Jen červené odrůdy korundu jsou pojmenovány jako Rubíny a mají velký obsah chromu a hliníku.
Safírová modrá je nejoblíbenější barva 50% populace. Je to barva sympatie, přátelství a věrnosti. Klade do popředí klid a vyrovnanost, porozumění a důvěru. Oproti Rubínu, který symbolizuje spontánní vášeň, Safír znamená věrnost a proto je oblíbený v zásnubních prstenech.
 
Zajímavostí u Safíru je to, že barva není celoplošně po celém krystalu jednotná, ale vykazuje lokální koncentraci barvy. Výsledný efekt je takový, že různé odstíny barvy tvoří proužky. Toto zbarvení je dobře vidět u broušených kousků, kdy při pohledu směrem do broušeného krystalu (většinou se brousí do oválů) má safír krásnou modrou barvu. Ovšem při bočním pohledu skrz krystal můžou být vidět již zmiňované proužky. Hvězdný safír tvoří paprsky do tvaru hvězdy jako u Rubínů.
Klasická naleziště jsou v Indii, na Madagaskaru, Srí Lanka a Pákistán, kde se nachází nejvýznamnější naleziště Kašmírového safíru. Tyto drahé kameny mají sytě sametovou barvu zvanou chrpová modř. Safír se nachází častěji než Rubín v nižších polohách, ale stále patří mezi velmi oblíbené a ceněné drahokamy.
 
Veškeré texty jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech a fotografií je bez souhlasu majitele zakázáno.