Achát
 
Achát je pojmenovaný podle jeho nálezu na Sicílii u řeky Achates ve starověkém Řecku. Drahý kámen, který zvenku vypadá jako nevzhledná hrouda se po nařezání na plátky a vyleštění vyloupne do krásy a barvy. Velké množství Achátů se barví pomocí určitých chemikálií na velmi atraktivní barvy. V broušení a leštění jsou známé drahé kameny z dílen německých mistrů.
Achát patří pod skupinu drahých kamenů Chalcedonů, neboť je složený z křemene, chalcedonu a opálu. Achát vznikal v dutinách chladnoucích láv a velikosti achátů můžou být od malého valounku až po opravdu velké a těžké balvany. Acháty se v přírodě vyskytují v podobě nevzhledných hlíz, teprve po jejich rozloupnutí se objeví struktura Achátu, která může být velice rozdílná.
 
Podle této struktury a barvy, rozdělujeme Acháty na:
Růžový achát, který pochází z Botswany a má chránit plod v těle matky
Šedý achát taktéž z Botswany uklidňuje bolesti očí
Hnědý achát, který lze nalézt téměř po celém světě, dokonce i u nás v Čechách a který podporuje pochopení toho, že všichni jsme součástí přírody a pomáhá nás zklidnit.
Pruhovaný achát s výrazným barevným páskováním v zemitých tónech různých šířek a odstínů jsou nejčastěji pomocí různých chemikálií a barviv barveny do netradičních svěžích barevných odstínů modré, zelené nebo růžové. Přírodní pruhovaný achát podporuje naši soustředěnost a logické uvažování.
Dendritický achát je bílý až mléčný achát, ve kterém se objevují dendritické inkluze, jejichž struktura připomíná krystalky námrazy. Inkluze můžou mít různé barvy od hnědé až po černou a jsou tvořeny ve většině případů železitými složeninami. V léčitelství se dendritický achát využívá k léčení trávicího traktu a látkové výměny.
Mechový achát obsahuje v sobě částečky manganovitých sloučenin vrostlých do průsvitného až mléčného achátu připomínající mech, odtud i název. Mechový achát se těží v Číně, Indii nebo USA a v léčitelství se poukazuje na jeho schopnost oprostit člověka od zažitých představ a skrytých obav, ukazuje nám nové cesty k inspiraci a zároveň k cyklickým jevům přírody.
 
Achát s krystaly ve středu se obvykle objevuje ve formě rozloupnuté hlízy s křemičitými krystaly, často z křišťálu nebo chalcedonu. Tento typ achátu podporuje nový růst buněk a tak jako drúza ochraňuje krystaly křemene uvnitř, tak i Achát ochraňuje před nebezpečím.
Pestrý achát, Sardonyx nejčastěji v červenohnědé až oranžové barvě pomáhá mírnit korečky a zánětlivá onemocnění.
Ohnivý achát především z Mexika či USA, který určitě upoutá pozornost svým světélkujícími duhovými bublinkami, v překvapivých barvách zelenožluté až červené na hnědém podkladu. Tyto drahé kameny se vyžívají zejména pro meditace, při které se přikládá na čakru čela, kde je umístěno tzv. třetí oko. Drahé kameny posilují koncentraci, ale zároveň udržují člověka nohama na zemi (obrazně řečeno). Při meditaci pomáhá u žen i u mužů odstraňovat psychické bloky, které souvisí s intimním životem.
Nejznámější naleziště jsou v jižní Americe, ovšem vzhledem k velké variantnosti achátu se nalézají snad po celém světě, dokonce i v České republice. Ve starověku byl Achát velmi ceněným kamenem pro stavitelství, dekorace i jako talisman. Tvarované sošky bohů z Achátů nosili muži v armádě jako symbol ochrany před zabitím. Valounek achátu se vkládal do úst při horečce a žízni. Kouzelníci dodnes používají achát proti uhranutí a pro odvrácení blesku. Achát je zvláště důležitý pro znamení blíženci, neboť jim pomáhá zůstat v klidu a pohodě. Achát pomáhá rozpoznávat pravdu, zvyšuje koncentraci a chrání před nebezpečím.
 
Veškeré texty jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech a fotografií je bez souhlasu majitele zakázáno.